حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ 18 صفر 1443 Saturday, 25 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 113 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 1 تعداد دیدگاهها : 0×
پ
پ

مراسم تحلیف کارشناسان رسمی دادگستری استان مرکزی با حضور محمد علی تاج آبادی رئیس هیات مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری و مجتبی ربیعی خزانه دار مرکز کارشناسان رسمی دادگستری و جمعی از کارشناسان رسمی دادگستری در اراک  برگزار شد.
رئیس هیات مدیره مرکز کارشناسان‌ رسمی دادگستری استان مرکزی با تبریک به کارشناسان رسمی دادگستری گفت: موضوعات کارشناسی بسیار پیچیده و متنوع شده است به گونه ای که در برخی رشته‌ها چندین شاخه و صلاحیت برای کارشناسی ایجاد شده است لذا به روز بودن، اهل مطالعه بودن و تلاش جهت به دست آوردن یافته‌های جدید در امر کارشناسی بسیار حائز اهمیت است.
محمد علی تاج آبادی با اشاره به اینکه در برخی موارد به علت ضعف علمی کارشناس نظریه ای می‌دهد که هم خودش را گرفتار می کند و هم مقام قضایی را به خطر می‌اندازد، عنوان کرد: باید تفاوت در نظریات کارشناسی کم شود و در ارائه نظریه کارشناسی دقت کنید که آنقدر تفاوت فاحش نباشد
وی گفت : کاری نکنید که فردی مثل خود شما از شما بازخواست کند و از شما توضیح بخواهد ؛ اگر کارشناس نظریه ای را عمدی و آگاهانه اشتباه نگارش کند و به طمع این باشد که با یک پرونده بار خود را ببندد؛ اشتباه وارد این حرفه شده است.
وی یادآور شد در استخدام کارمندان دادگستری سوگند و مراسم تحلیف وجود ندارد اما قانون برای کارشناسان مقرر کرده است که کارشناسان سوگند یاد کند زیرا کارشناس حین قضاوت است و  قضات جهت تصمیم‌گیری در رای به نظریه کارشناسی رجوع می‌کند و به نظریه اعتماد دارند.
مهندس تاج آبادی مبنی بر برند سازی گفت: سعی کنید در بحث کارشناسان نیز موضوع برندسازی را داشته باشید به گونه‌ای که اگر یک کارشناس در آن حوزه اظهار نظر کرد همه قبول کنند که خطا و اعمال نفوذی در آن نظریه صورت نگرفته است و مورد پذیرش همه باشد. بنابراین سعی کنید برند شوید و در استان شما را به خوبی بشناسند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی در صنفی بحث تحلیف و سوگند  به میان می‌آید نشان از اهمیت و جایگاه آن کار است و دیدگاه و نظریات کارشناسی می تواند منشاء خیر و برکات باشد و حق را به حق دار برساند و در اجرای عدالت کمک یار قاضی باشد.
وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر خطای کارشناس می‌تواند باعث خطای قاضی در تصمیم‌گیری شود و موجبات مسئولیت های مادی و معنوی در این دنیا و آخرت را به دنبال داشته باشد لذا از حیث مسئولیت مادی توجه کنید که اشتباه کارشناس سهوی و یا عمدی قابل اغماض و توجیه نیست و بنابراین در هر دو مورد دقت نظر و توجه کافی صورت گیرد که به خطا نرویم و به صواب نزدیک شویم
ربیعی خزانه دار مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان مرکزی با تاکید بر اهمیت مبنای مستدل کارشناسی۰ گفت: نظرات کارشناسی باید از منشا و مبنای صحیح برخوردار باشد که ذهنی نوشتن و سلیقه نوشتن باعث کم اثر شدن نظرات کارشناسی می‌شود؛ برخی از تفاوت‌ها در نظرات کارشناسی بسیار فاحش است که باید با دقت نظر بیشتری نظریات نگارش شود.
وی افزود: در برخی موارد دیده می‌شود که کارشناس بدوی نظرات را بسیار مستدل و مستند اعلام می‌کند ولی در هیئت کارشناسی یکی از کارشناسان بحث و بررسی و نگارش نظریه را به عهده می‌گیرد و بقیه اعضای هیات نقش ماشین امضا را دارند که صحیح نیست.
ربیعی با تاکید بر اینکه اگر به خداوند تکیه و توکل داشته باشیم و نیت ما خدایی باشد خداوند به ما کمک می‌کند گفت: سعی کنید پایه کارشناسی خود را با دیدگاه‌ها و نظریات خوبی که مینویسید؛ محکم کنید و بدانید نظرات کارشناسی که از یک دیدگاه و مبنا و چهارچوب مستند و متقن برخوردار باشند باعث شهرت آن کارشناس در جامعه قضات خواهد شد که علاوه بر دستگاه قضایی با سایر مراجع و دستگاه‌های مختلف اجرایی نیز سر و کار خواهد داشت
وی با بیان اینکه کارشناس، معاضد دستگاه قضایی است و حل کننده بسیاری از امور غامض و مشکلات فراروی مقام قضایی است تصریح کرد:
در مواردی که مقام قضایی بدون نظر کارشناسی نمی تواند تصمیم بگیرد موضوع به کارشناس محول می‌شود و اهمیت کارشناسی تا جایی است که رویه قضایی بر این شکل گرفته که اگر مقام قضایی بر خلاف نظریه کارشناسی تصمیم بگیرد باید استدلال کند که به چه دلیل نظریه کارشناسی را رد کرده است.
خزانه دار مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان مرکزی با تاکید بر اینکه کارشناسی شغل نیست، افزود: کارشناسی یکی از حرفی است که به لحاظ اهمیت موضوع قانونگذار مقرر کرده که آغاز آن با مراسم تحلیف و سوگند باشد.
کارشناس موظف است پرونده را به خوبی مطالعه کند و بایستی در حضور طرفین پرونده رسیدگی موضوع کارشناسی را انجام دهد، در برخی موارد افراد به دادگاه مراجعه می‌کنند و گلایه از روند انجام کارشناسی بدون حضور یکی از طرفین پرونده دارند .
کارشناسی بدون یکی از طرفین در صورتی بلامانع است که به شخص ابلاغ شود ولی حضور پیدا نکند.
خزانه دار مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان مرکزی  گفت: کارشناس باید رعایت شأن لازم را در پوشش کردار و گفتار خود داشته باشد و به گونه ای برخورد نکند که برای یکی از طرفین پرونده ایجاد شبهه کند که نظریه ناصواب را نگارش کرده است.
خزانه دار مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان مرکزی  با اشاره به اهمیت مشورت  گفت: از این طریق می توان نظریه های کارشناسی قبلی؛ لوایح و دفاعیه وکلا را در پرونده مطالعه کرد و بر اساس موازین علمی که آموخته است نظریه کارشناسی خود را ارائه دهد
ربیعی خاطرنشان کرد : نظریه کارشناسی باید به صورت تایپ شده و گویا باشد به گونه‌ای که نیاز به نظریه تکمیلی نباشد در بسیاری از موارد نظریات کارشناسی مبنای صدور حکم قاضی واقع می‌شود و یک کارشناس اگر تعهد و تخصص داشته باشد خیلی زود در بین جامعه قضایی معروف می‌شود و اگر خدای ناکرده کارکرد خوبی نداشته باشد به عنوان یک نکته منفی در کارنامه کاری وی باقی می‌ماند
وی افزود: لذا کارشناسان باید به گونه ای عمل کنند  که در جریان کارشناسی از خود نام نیکی به جای بگذارند.
در پایان ، مراسم با سوگند کارشناسان جدید و اهدای پروانه و دفترچه به پایان رسید و آقایان علی براتی و میثم حداد در رشته راه و ساختمان و علی ترابی در رشته امور ثبتی ، احمد اروجی در رشته برق و تاسیسات کارخانجات به جمع کارشناسان مرکز پیوستند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.